Dünyaca ünlü drone üreticisi Ehang firması yaklaşık 250 kilogram ağırlığındaki yüksek irtifada uçabilen drone’unu yakın zamanda düzenlenen CES fuarında tanıttı. Üstelik de söylediklerine göre tanıttıkları bu drone (Ehang 184) otonom bir araç vazifesi görerek sahibini bir lokasyondan diğerine taşıyabilecek. Ehang 184 büyük ancak bir o kadar da zarif bir tasarıma sahip olması için epey uğraşılmış. Şirketin açıklamalarına göre araç bir insanı kabaca 23 dakikalık bir yolculuk sonucunda yaklaşık 100 kilometrelik mesafeye kadar taşıyabiliyor. Üstelik de 100 kilogramdan ağır olmayan herkesi taşıma gücüne sahip.

Telefon veya tabletinize indirdiğiniz uygulama ile yolculuklar da oldukça kolay. Uygulamadan gideceğiniz yeri seçip araca biniyorsunuz ve hoop drone havalanıyor. Şirket müşterilerinin kafasında soru işareti kalmaması adına güvenliğe de oldukça önem vermiş. Aracın binilen kısmı çelik kafes şeklinde imal ediliyor ayrıca sistemdeki herhangi bir arıza durumunda drone ya acil durum inişi için yakınlarda bir yer buluyor ya da kendini hover (yanmalı motorlu) moduna alıp uçuşuna devam ediyor.

ehang-184-2

Satış fiyatı 300 bin dolar olabilir

Tamamen elektrikli drone’un 4 bacağı, 8 kanadı ve 2 set halinde sensörleri var. Sensördeki bu bolluğun nedeni de kötü hava koşullarında sensör takımlarından birinin bozulmazı halinde ikincisinin devreye girerek drone’un faaliyetlerine sorunsuz bir şekilde devam edebilmesini sağlamak. Şirketin internet sitesinde yazılana göre drone şimşeklere karşı bile dayanıklı ancak komuta merkezi çok kötü hava şartlarında aracın havalanmasını dahi engelleyerek müşterilerin güvenliğini ön planda tutuyor.

Bir kötü haber şu anda Amerika Birleşik Devletlerinde henüz bu tarz bir aracın uçuşu yasal değil. Ancak şirketin kurucusu ve aynı zamanda CFO(Finans Müdürü)’su olan Shang Wen Hsiao FAA (Amerika Federal Havacılık Kurumu) ile iletişime geçtiklerini en kısa zamanda gerekli testleri geçerek Ehang 184 ve türevlerinin uçuşunun yasallaşmasını sağlayacaklarını söyledi. Yine bu süreçte, şirket yetkilileri Yeni Zelanda hükümetinden yetkililer ile aracın tanıtıldığı Los Angeles’ta, Kaliforniya’da ve Çin’de bir araya geldiler. Hsiao’ya göre Yeni Zelanda deneme uçuşlarına sıcak bakıyor. Ayrıca Çin hükümetinin de bazı uygulamaları şart koşarak desteğini sunduğu biliniyor.

Ehang şirketi şu ana kadar 184 modeli ile 100’ün üzerinde insanlı test uçuşunu başarıyla tamamlamış ancak Los Angeles’taki CES fuarında bir test uçuşu gerçekleştirmediler ve bence bu etkilerini biraz azalttı. Yine de resmi olarak ne zaman satışına başlanacağı bilinmeyen aracın başta ben olmak üzere çok ama çok meraklısı olacaktır. Belki 200.000 – 300.000 dolar seviyelerinde beklenilen başlangıç fiyatıyla almamız mümkün olmayacak ancak yeni bir çağ başlatıp otonom drone piyasası oluşturarak ileride çoğu insanın karşılayabileceği seviyelerde fiyatlara düşeceğine eminim.